Τρίτη 22 Μαΐου 2018

Περικλής Ηλίας και Δημήτρης Αντωνιάδης οι μεγάλοι πρωταγωνιστές στη Ναύπακτο

Όμορφο θέαμα και πολύ δυνατές μονομαχίες στους διεθνείς αγώνες
«2nd & 3rd Lepanto Cross Country bike UCI XCO races» κατηγορίας 2

Ο Περικλής Ηλίας και ο Δημήτρης Αντωνιάδης ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές στους πολύ δυνατούς διεθνείς αγώνες ορεινής ποδηλασίας που έγιναν στη Ναύπακτο. Κατέκτησαν από ένα χρυσό και από ένα αργυρό και χάλκινο μετάλλιο αντίστοιχα, στους «2nd & 3rd Lepanto Cross Country bike UCI XCO races» κατηγορίας 2, Ολυμπιακής μορφής και έδειξαν ότι βρίσκονται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση στο ξεκίνημα της χρονιάς.

Στις γυναίκες η Βαρβάρα Φασόη κατέκτησε δύο αργυρά μετάλλια, μένοντας πίσω από την Ρωσίδα Guzel Akhmadullina που ήταν ομολογουμένως εντυπωσιακή. Στους Εφήβους στο βάθρο ανέβηκε ο Κύπριος Πέτρος Προκοπίδης («αργυρός» την πρώτη μέρα των αγώνων), ενώ καλύτερος Έλληνας ήταν ο Συμεών Τόττας που ήταν 4ος και τις δύο ημέρες.

Δύο Διεθνείς αγώνες ορεινής ποδηλασίας Cross Country  που διεξήχθησαν στην πανέμορφη Ναύπακτο, το περασμένο Σαββατοκύριακο (19-20/05), με την συμμετοχή όλων των μεγάλων ονομάτων του αθλήματος από Ελλάδα και πολλούς καλούς ξένους ποδηλάτες.

Συνδιοργανωτές ήταν η Παγκόσμια Ομοσπονδία Ποδηλασίας (UCI), η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας (ΕΟΠ), η Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, ο Δήμος Ναυπακτίας, και η περιβαλλοντική  οργάνωση «Πράσινο+Μπλε».

Οι αθλητές και αθλήτριες που ανέβηκαν στο βάθρο και οι καλύτεροι Έλληνες, ανά κατηγορία, :

2nd Lepanto XCO c2 races

Άνδρες Elite:
1. Αντωνιάδης Δημήτρης (Ελλάδα-SCOTT),
2. Ηλίας Περικλής (Ελλάδα),
3. Vezie Valentin (FRA-FOCUS),
…4. Μιλτιάδης Ανδρέας (Κύπρος), 9. Τσορτουκτσίδης Ηλίας, 10. Πετρίδης Θεόδωρος.

• Έφηβοι:
1. Liardet Arthur (FRA-SUNN),
2. Προκοπίδης Πέτρος (Κύπρος),
3. Ιωάννου Θράσος (Κύπρος),
…4. Τόττας Συμεών (Ελλάδα), 6. Αντωνιάδης Άγγελος, 7. Γκρούβας Σπυρίδων, 8. Παπαχατζάκης Ιωάννης.

3. Αντωνιάδης Δημήτρης (Ελλάδα-SCOTT),
…5. Μιλτιάδης Ανδρέας (Κύπρος), 6. Τσορτουκτσίδης Ηλίας, 9. Ζιάκας Βασίλειος.

• Έφηβοι:
2. Ιωάννου Θράσος (Κύπρος),
3. Μουστακίδης Νικόλας (ΗΠΑ),
…4. Τόττας Συμεών, 7. Γκρούβας Σπυρίδων, 8. Σκευαράκης Αλέξιος.

• Γυναίκες:
1. Akhmadullina Guzel (RUS),
2. Φασόη Βαρβάρα (Ελλάδα),
…6. Λάβαρη Ελευθερία

Χορηγοί είναι: Arla protein milk, η Νέα Οδός, ο χαλβάς Όλυμπος, το νερό Κορπή, το βούτυρο Lurpak, το super market Σκλαβενίτης, η Advance rent car Δυτικής Ελλάδας, η DEPEND sports, η SHIMANO, η Ideal Παπαδόπουλος, η Electric Rev Helma, η Haibike.

Σημαντικό ρόλο στη προσέλευση τόσων καλών αθλητών από Ελλάδα και το εξωτερικό «έπαιξε» το γεγονός ότι οι συγκεκριμένοι αγώνες ήταν οι πρώτοι διεθνείς για την Ελλάδα στο καλεντάρι της UCI το 2018 στην προσπάθεια των αθλητών να συγκεντρώσουν βαθμούς για την πρόκρισή τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το 2020.

Το παρών έδωσε η Εθνική ομάδα της Κύπρου, επαγγελματικές ομάδες από Γαλλία, Ιαπωνία, FYROM, Βουλγαρία, Βοσνία Ερζεγοβίνη, Ελβετία, Ιταλία αλλά και μεμονωμένοι αθλητές και αθλήτριες.

Οι αγώνες έγιναν σε μια εντυπωσιακή και ανανεωμένη χωμάτινη διαδρομή γύρω από το Κάστρο της Ναυπάκτου και την παλαιά πόλη , ενώ  σημείο βραβεύσεων των νικητών ήταν το γραφικό ενετικό λιμάνι της Ναυπάκτου.