Τετάρτη 19 Δεκεμβρίου 2018

Υπέταξε τον Ερμή Κορυδαλλού ο Αμπελακιακός στο κύπελλο

Νικητής στον πρώτο από τους δύο αγώνες με αντίπαλο τον Ερμή Κορυδαλλού αναδείχθηκε ο Αμπελακιακός σήμερα το μεσημέρι. Η ομάδα μας δεν ξεκίνησε καλά το πρώτο ημίχρονο σημειώνοντας μονάχα δύο ευκαιρίες για γκολ. Στην επανάληψη όμως τα πάντα άλλαξαν.

Η ομάδα μας κέρδισε μονομαχίες, ανέβασε ρυθμό και άσκησε πίεση στους φιλοξενούμενους που εν τέλει έφερε καρπούς στο 54’ με τον Κοκλιώτη να βρίσκει δίχτυα και να ανοίγει το σκορ για τον Αμπελακιακό.

Η χαρά όμως δεν κράτησε πολύ αφού μόλις στο 57’ η άμυνα της ομάδας μας δεν κατάφερε να διώξει αποτελεσματικά δίνοντας την ευκαιρία στον αντίπαλο επιθετικό να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης και να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

Οι παίκτες του Τάκη Αγγελάκη πίεσαν και προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους και το κατάφεραν.

Στο 78’ ο Κοφσιανίδης εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και με πλασέ έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους γράφοντας και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Αυτό το σκορ καλείται λοιπόν ο Αμπελακιακός να υπερασπιστεί στον επαναληπτικό αγώνα με τον Ερμή στον Κορυδαλλό και γιατί όχι να το διευρύνει.