Κυριακή 28 Δεκεμβρίου 2014

ΑΕ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ – ΑΕ ΝΙΚΑΙΑ: 1-3

Με την ΑΕ Νίκαιας βρέθηκε αντιμέτωπη η ΑΕ Σαλαμίνας σήμερα το μεσημέρι στο γήπεδο της Σαλαμίνας. Αν και η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ καλά με δυο καλές ευκαιρίες στο 5’ και στο 15’ λεπτό της αναμέτρησης μέσα σε τρία μόλις λεπτά δέχτηκε δυο γκολ από τους φιλοξενούμενους που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις κακές επιστροφές της άμυνας και με δυο αντεπιθέσεις , πρώτα στο 25’ και ύστερα στο 28’ βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0 και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αυτό το σκορ. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου αν και όλοι περίμεναν μια αντίδραση από τους γηπεδούχους μόνο αυτό δεν έγινε αφού στο 64’ οι φιλοξενούμενοι ξανά με αντεπίθεση και χωρίς να έχουν δημιουργήσει άλλες ευκαιρίες έως τότε πέτυχαν το τρίτο τους γκολ στην εστία του Μπούτση.

Κάπου εκεί η ΑΕ Σαλαμίνας ξύπνησε και έξι λεπτά αργότερα πέτυχε γκολ μειώνοντας έτσι σε 1-3. Η ομάδα μας δεν το έβαλε κάτω και πίεσε χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα αφού οι φιλοξενούμενοι τραυματίζονταν συνεχώς ώστε να κόβουν τον ρυθμό του αγώνα και να κερδίζουν λίγα αλλά πολύτιμα δευτερόλεπτα. Η ΑΕ Σαλαμίνας το πάλεψε και θα μπορούσε να είχε πετύχει και δεύτερο γκολ σε δυο φάσεις που έκανε στο 74’ με χαμένο τετ α τετ και στο 75’ οπού μετά από κόρνερ και κεφαλιά που έγινε, ο αμυντικός της Νίκαιας έσωσε πάνω στην γραμμή του τέρματος. Έτσι ήσυχα λοιπόν κύλησαν και τα υπόλοιπα λεπτά , με τον διαιτητή Φαρμακόρη να σφυράει την λήξη της αναμέτρησης.