Κυριακή 23 Απριλίου 2017

Λύγισε στις Σιταποθήκες ο Αίαντας, άνοδος όχι πρωτάθλημα

Το πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Αίαντας απέναντι στην γηπεδούχο και πρωτοπόρο στο πρωτάθλημα Αμφιάλη. Οι δύο ομάδες έπαιξαν στα ίσια το πρώτο μισό του αγώνα με ευκαιρίες να υπάρχουν εκατέρωθεν και να πηγαίνουν με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η Αμφιάλη όμως δικαιολόγησε την θέση της στο πρωτάθλημα αφού διαιτησία και γηπεδούχοι 'γίναν ένα και με δύο γκολ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο έστησε τον Αίαντα στο τοίχο.

Η ομάδα μας δεν τα παράτησε και προσπάθησε να κάνει την ανατροπή με το γκολ του Χανιώτη στο 75’ αλλά δεν ήταν αρκετό αφού η Αμφιάλη πίεσε ακόμη περισσότερο και κατάφερε να καθαρίσει με ένα 3ο γκολ το παιχνίδι και να στεφθεί πρωταθλήτρια. Συγχαρητήρια παρόλα αυτά στην ιστορική ομάδα του νησιού μας για την προσπάθεια που κατέβαλε. Τώρα έρχεται το τελευταίο παιχνίδι με τον Δία Κορυδαλλού όπου ο Αίαντας πάει για δύο αποτελέσματα(νίκη-ισοπαλία) ώστε να πετύχει την άνοδο στην Α’ Κατηγορία.